Tím Svetielka nádeje na behu Od Tatier k Dunaju bronzový

Viac ako 2 500 bežcov odštartovalo v sobotu 19. augusta v Jasnej pod Chopkom na najdlhší, 345-kilometrový štafetový beh na Slovensku s názvom Od Tatier k Dunaju. Rekordných 205 tímov absolvovalo na trase z Jasnej v Demänovskej doline do Bratislavy 36 úsekov rôznej dĺžky a obťažnosti.

Na piatom ročníku unikátneho bežeckého podujatia malo po prvý raz svoje zastúpenie Svetielko nádeje. Vďaka skvelým bežcom sa náš tím zapísal na svojej premiére do kroniky tohto behu veľkými písmenami.

Trať odbehli za 26 hodín 42 minút a 20 sekúnd. Za svoj výkon získali krásnu bronzovú trofej v kategórii MIX, kde štartovalo 32 tímov. V absolútnom poradí získali 10. miesto. Na začiatku bola myšlienka aj takýmto spôsobom zviditeľniť naše občianske združenie. Našli sa správni ľudia, myšlienka sa začala meniť na realitu a postupne sa formoval tím nadšencov z radov bežcov. Nasledovali spoločné stretnutia, zodpovedné prípravy, dolaďovanie detailov ... Prišlo aj milé prekvapenie, keď sme dostali štartové číslo 15. Aká to zhoda náhod, pretože Svetielko nádeje si tento rok pripomenulo svoje 15. výročie. A potom prišiel deň D a štart za krásneho slnečného počasia v Jasnej pod Chopkom. Trasa behu viedla zväčša po asfaltových cestách 2. a 3. triedy, ale bežalo sa aj cez lesy, horské cesty, cez dediny i centrá miest. Celkovo to bolo 36 úsekov rôznej dĺžky (7 až 12 km) a rôznej náročnosti a prevýšenia. Na bežcov čakali značne rozdielne úseky, začínali sa ťažšími so značným prevýšením v okolí nízkotatranských končiarov, cez Demänovskú dolinu, Liptov, Horehronie, bežalo sa aj cez centrum Banskej Bystrice, ďalej cez Tekov, Hont, Dolnú Nitru, ale aj cez Žitný ostrov a Gabčíkovo až do centra Bratislavy, na Tyršovo nábrežie. Počasie bolo naozaj všelijaké. Najmä počas noci hustý dážď sprevádzal viacerých bežcov celým úsekom, ktorý museli odbehnúť. Napriek tomu nepoľavovali v obrovskom nasadení a s odhodlaním zdolať všetky prekážky postupne odovzdávali štafetu jeden druhému. Bolo úžasné sledovať ich na trase ako bez zaváhania plnia svoju misiu a bežia v náročných podmienkach až do cieľa.

Zimomriavky, dojatie, radosť, to všetko sa striedalo v cieli, kde sme čakali na vyhodnotenie. Keď na svetelnej tabuli zasvietilo naše bronzové umiestnenie, bolo to len oficiálne potvrdenie toho, v čo všetci verili. Potom už nasledovala nezabudnuteľná chvíľa zaslúženej slávy, keď stáli na medailovom pódiu ovenčení bronzovými medailami. Svetielko nádeje malo na týchto pretekoch svojich hrdinov. Náš tím tvorili Petronela Jagnešáková, Marián Čema, Iveta Furáková, Anna Zvarová, Martin Kovalančík, Halina Širgelová, Elena Tatarková, Mário Komár, Natália Šuleková, Ján Zvara, Patrik Bobák a Marek Vojník. Každý z nich odviedol na trati maximum. V prípravnej fáze všetko zodpovedne manažovali Janko Zvara s Paťom Bobákom, v koordinácii s kapitánom Marekom Vojníkom. Servis počas celého preteku neúnavne zabezpečovali Peter a Petra Daubnerovci, detaily odovzdávok zapisoval a zodpovedne šoféroval Jožko Furák, trať okom kamery a fotoobjektívu sledovali Daša Mellová a Vanda Prandorfyová.

Všetci sme spoločne zdieľali v cieli radosť najmä z toho, že Svetielko nádeje naozaj zasvietilo a zostalo zapamätateľné. Celou trasou sa nás mnohí pýtali na prácu a projekty nášho občianskeho združenia. Veríme, že nám zachovajú svoju priazeň.

Na záver už len slová jedného z bežcov, Paťa Bobáka: „Rád by som sa v mene všetkých bežcov, ktorí absolvovali vo farbách Svetielka nádeje štafetový beh od Tatier k Dunaju kategórie MIX, veľmi pekne poďakoval za Vami vloženú dôveru do našich nôh. Sme všetci veľmi, veľmi hrdí na to, že sme mohli pomôcť aspoň touto formou detičkám z detskej onkológie, zviditeľniť občianske združenie a možno i vyvolať úsmev na detských tváričkách. Kniha, ktorá sa nami všetkými zainteresovanými rozčítala sa šťastne a úspešne ukončila. Bol to jeden výnimočný víkend s bronzovou korunkou na konci.“

Ďakujeme PSS za sponzorstvo.

« Nazad na predchádzajúcu stránku

O nás

Darujte nám on-line:

Podporili sme DFNsP v Banskej Bystrici sumou 1 066 927, 99 €