Srdce na dlani pre Mateja Tótha in memoriam

Odovzdávanie ocenení Srdce na dlani sa v Banskobystrickom kraji prehuplo do ďalšej desaťročnice. V tomto roku prijali organizátori z Centra dobrovoľníctva najvyšší počet nominácií, až 44, v ktorých bolo navrhnutých na ocenenie 64 ľudí a jeden tím. Organizátori udelili rekordný počet ocenení, až 19, pretože ako sami priznali, nie je jednoduché vybrať tých NAJ. Toto podujatie je každoročne nielen oslavou dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, ľudí, ktorí venujú nezištne svoj čas, energiu, vedomosti, či schopnosti v prospech iných ľudí, ale aj oslavou práce organizácií, ktoré v dobrovoľníckej sfére pôsobia. O udelení ocenení Srdce na dlani 2017 rozhodla 15.decembra komisia zložená zo zástupcov Mesta Banská Bystrica, Centra dobrovoľníctva, Univerzity Mateja Bela a komunitnej Nadácie Zdravé mesto.

Sme nesmierne hrdí, že medzi ocenenými bol aj Matej Tóth in memoriam, ktorého na túto cenu nominovalo Svetielko nádeje. Aj takto sme chceli poďakovať vzácnemu mladému človeku, ktorý nás opustil vlani v septembri. Ocenenie z rúk organizátorov prevzali Maťovi rodičia, Majka a Ladislav Tóthovci. Napriek ťažkému ochoreniu, s ktorým Maťo bojoval počas svojho života, zostávala mu sila pomáhať. Veľmi dobre vedel, čo deti na onkológii prežívajú a čo im chýba. Doma v Kremnici organizoval volejbalový turnaj pre detskú onkológiu pod názvom Zasmečuj deťom zdravie. Posledný turnaj organizoval už z nemocničného lôžka dospeláckej onkológie. Bol to jeho projekt, ale keď sám už nemal síl, pokračovali v ňom jeho rodičia a priatelia. A tak to bude i naďalej. Budú šíriť jeho myšlienku spojiť ľudí pre dobrú vec. Pre detskú onkológiu vyzbieral neuveriteľných 23 340 eur, posledných 7 819 eur sa vyzbieralo na turnaji pod názvom memoriál M. Tótha. Spoločne s jeho rodičmi sme v ten večer dúfali, že Maťo sa na nás zhora spokojne pozerá... Zostáva navždy v našich srdciach.

Slová, ktoré nám napísala Mirka Dubovská z Centra dobrovoľníctva len potvrdzujú, že Matejov príbeh sa dotkol mnohých. „Matejov príbeh oslovil veľmi veľa ľudí, dojal ich, prinútil ich zastaviť sa a rozmýšľať. Matejovi rodičia sú súčasťou toho príbehu ale zároveň píšu nový. Je mi ľúto, že nevieme urobiť nič pre tú jedinú vec, ktorá by mala zmysel. Matej už s nimi nie je a nebude tak, ako by si želali a chceli. Matejov dobrovoľnícky príbeh je veľmi silný, inšpiratívny a výnimočný. Výnimoční sú aj ľudia, ktorí si takýchto ľudí a ich príbehy všímajú. Ďakujeme.”

« Nazad na predchádzajúcu stránku

O nás

Darujte nám on-line:

Podporili sme DFNsP v Banskej Bystrici sumou 1 066 927, 99 €