Súčasťou novej a neznámej situácie ako je potvrdenie onkologickej diagnózy dieťaťa a následná hospitalizácia je aj prežívanie rôznych pocitov a emócií. Je dôležité mať možnosť tieto pocity zdieľať a komunikovať podľa individuálnej potreby samotného dieťaťa a jeho rodiny.
Súčasťou novej a neznámej situácie ako je potvrdenie onkologickej diagnózy dieťaťa a následná hospitalizácia je aj prežívanie rôznych pocitov a emócií. Nie je hanba požiadať pri ich zvládaní o pomoc.
Psychologička je oporou v mnohých situáciách. Pomáha detským pacientom zvládnuť stres či úzkosť, ktoré súvisia s hospitalizáciou, odlúčením od kamarátov, prijímaním liekov a rôznymi medicínskymi úkonmi.
Rovnako je oporou pre rodičov: pomáha im pripraviť sa na rozhovor o zdravotnom stave dieťaťa s ostatnými ľuďmi, je prítomná aj pri náročných rozhovoroch s lekármi a poskytuje rodičom psychologickú pomoc, aby mohli oni sami byť dieťaťu oporou. Zároveň celej rodine pomáha hľadať vnútornú silu a motiváciu na prekonanie ťažkých okamihov.
Vyrovnať sa s novými situáciami nie je vždy jednoduché. Či už ide o zmeny vzhľadu v dôsledku liečby, o nové spôsoby prijímania liečby či nové lieky, zmeny v prijímaní stravy (nechutenstvo, ale napríklad aj nová diéta), tieto okamihy môžu byť pre detských pacientov náročné a ich blízki nemusia vždy poznať ten najlepší prístup, ako sa s nimi vyrovnať. Psychologička Svetielka nádeje je detským pacientom a ich rodine k dispozícii aj v takýchto situáciách – zaujíma sa o potreby jednotlivých členov rodiny, pomáha pri ich napĺňaní, poskytuje rodine priestor a podporu na vyjadrenie svojich pocitov a na oddelení je prítomná každý deň.
Vykonáva taktiež úvodné a záverečné psychodiagnostické vyšetrenie, kontinuálne sleduje celkový psychický stav dieťaťa a dbá na to, aby zvládlo liečbu čo najlepšie.