Sprevádzanie v smútení

Pomáhame rodinám po strate dieťaťa žiť ďalej s novým porozumením svetu i sebe samému.

Podporte projekt
Sprevádzanie v smútení

Je dôležité vedieť, že každý človek smúti jedinečným spôsobom

Je v poriadku, ak spočiatku smútiaci nevidia možnosti vyrovnania sa so stratou milovaného dieťaťa. Isté však je, že pomáha, ak má smútiaci možnosť sa o tom porozprávať, ak sa má s kým o svoje pocity a emócie podeliť. Bolesť sa po zvyšok života pravdepodobne bude vracať, no bude strácať na intenzite.

Dlhoročná prax a skúsenosti pri práci s pozostalými ukazujú, že zdieľanie pocitov spojených so stratou dieťaťa s ľuďmi s podobnou životnou skúsenosťou môže pomôcť. Naším hlavným cieľom je vytvorenie bezpečnej atmosféry, v ktorej by toto zdieľanie mohlo prebiehať.

ČO, KOMU A AKO PONÚKAME?

Jednou z možností ako sa vyrovnať so stratou milovaného dieťaťa je vyhľadať pomoc odborníka. V rámci pomoci pre pozostalých ponúkame bezplatne možnosť zúčastniť sa stretnutí podporných skupín. Tie prebiehajú približne v 6-týždňových intervaloch v administratívnej budove OZ Svetielko nádeje na Tajovského ulici č. 55 v Banskej Bystrici v priestoroch na to vyčlenených, a to vždy v piatky o 16:00 a sú určené pre:

• rodičov (páry alebo jednotlivcov), ktorí prišli o dieťa v dôsledku onkologického alebo iného závažného ochorenia,

• súrodencov týchto detí,

• starých rodičov týchto detí,

• pre každého zo širšieho rodinného príbuzenstva týchto detí.

Smútenie môže mať vplyv na naše cítenie, naše telo, myslenie, či správanie, vieru ale aj medziľudské vzťahy či pracovnú výkonnosť

Do podpornej skupiny odporúčame zapojiť sa najskôr po 3 mesiacoch od úmrtia dieťaťa. Približné trvanie stretnutia skupiny je do 120 min. Skupiny sú vedené psychológom a sociálnym pracovníkom OZ Svetielko nádeje. Pokiaľ by mal niekto z rôznych dôvodov zábrany rozprávať sa v skupine, je možnosť dohodnúť si individuálne stretnutie.

Smrť milovaného dieťaťa predstavuje pre pozostalých obrovský nápor na ich psychiku a je mnoho emócií, ktoré v nich môžu prevládať: veľký žiaľ, smútok, úzkosť, nepokoj, depresívne stavy, pocity viny, beznádej, strach, prázdnota, osamelosť, hanba, hnev či iné.

Môžu sa pridružiť poruchy pamäte, ťažkosti s udržaním pozornosti či poruchy spánku. V období smútenia sa tiež môžu vyskytnúť halucinácie. Tie však nemusia byť známkou duševnej choroby: väčšinou ide o prejav hlbokej bolesti a túžby po stretnutí sa s milovaným dieťaťom, o ktoré človek prišiel. Človek môže počuť hlas, cítiť prítomnosť milovaného dieťaťa, môže mať sny – viac či menej príjemné. Niekedy môžu prežívané pocity pretrvávať aj dlhšiu dobu.

Z vyjadrení samotných smútiacich:

Možnosť porozprávať sa s ľuďmi, ktorí prežili a prežívajú to, čo my, ako sa cítia, ako sa cítia naše deti. Ako to zvládajú v práci, v rodine, ako to zvládajú v partnerskom živote.

 

Najskôr tam človek išiel možno aj trochu so strachom, že tam nezapadne. Postupom času zistil, že tí ľudia, ktorí sú tam, majú také isté pocity ako ja.

 

Stretnúť ľudí, s ktorými sa dá porozprávať o všetkom a zaspomínať si na dieťa, ktoré nás opustilo, lebo v bežnom živote je to tabu.

 

Aj sme zvažovali, či ísť na takéto stretnutie a znovu akoby rozjatrovať rany. Predsa však, stretnutie s ľuďmi podobného osudu a vzájomné zdieľanie je liekom.

TERMÍNY STRETNUTÍ

1. 12. 2023

12. 1. 2024

23. 2. 2024

 

05. 4. 2024

KONTAKTY

Mgr. Karolína Maľová – psychologička

telefonický kontakt: 0940 525 529

e-mailový kontakt: k.malova@svetielkonadeje.sk

 

Mgr. Ľuboš Moravčík – sociálny pracovník

telefonický kontakt: 0915 878 767

e-mailový kontakt: l.moravcik@svetielkonadeje.sk

Kontaktujte nás,
zanechajte odkaz alebo spätnú väzbu na naše služby. Opýtajte sa na to, čo vás zaujíma, podeľte sa s nami o vaše skúsenosti.
Kontaktujte nás,
zanechajte odkaz alebo spätnú väzbu na naše služby. Opýtajte sa na to, čo vás zaujíma, podeľte sa s nami o vaše skúsenosti.
Ochrana osobných údajov Nastavenia cookies