Domov / Článok / Detským pacientom…

Detským pacientom pomáhajú aj VR okuliare a záťažové deky

detským pacientom pomáhajú VR okuliare

Často hovoríme o tom, že liečba onkologického ochorenia je veľmi náročná. Nemyslíme však pri tom len na tie jej súčasti, o ktorých sa hovorí najviac, ako sú chemoterapia, zmeny vzhľadu či odlúčenie od rodiny. Ide aj o skúsenosti a zážitky spojené s menej závažnými, pravidelne sa opakujúcimi medicínskymi úkonmi, ktoré môžu vyvolávať bolesť či nepríjemné pocity.

Náš psychosociálny tím prežíva s detskými pacientmi na onkologicko-hematologickej klinike radostné chvíle, no aj tie náročnejšie, počas ktorých sa im snaží byť oporou. Preto keď naša liečebná pedagogička Juliana objavila novú možnosť ako deťom zmierniť nepríjemné pocity počas rôznych vyšetrení a úkonov, radi sme sa do tohto projektu pustili.

Do našej kancelárie pri Klinike pediatrickej onkológie a hematológie SZU onedlho nato dorazili nové pomôcky: okuliare na virtuálnu realitu (VR) a záťažové deky. Každá z nich síce funguje inak, no majú spoločný cieľ – zredukovať negatívne vnemy a upokojiť detských pacientov počas zákrokov.

Možnosť preniesť sa aspoň na chvíľu do virtuálnej reality je zaujímavou skúsenosťou s modernými technológiami, ktorú často nemá ani veľa zdravých detí. Detskí pacienti na klinike sa vďaka VR setu s okuliarmi môžu počas zákrokov preniesť do iného sveta: do lesa, k jazeru, do ZOO, ale aj do Kambodže, na Madeiru či Nový Zéland.

„Vnímaním iných podnetov sa redukuje stres z prostredia, eliminuje bolesť, zmierňuje úzkosť, navodzuje pocit šťastia a nových zážitkov. Pozornosť dieťaťa je sústredená na pozitívne vnemy a preto sa značne redukujú tie negatívne, ktoré často vznikajú už podvedome, bez priameho zásahu či kontaktu zdravotníka s dieťaťom,“ vysvetlila Juliana.

Záťažové deky zase pôsobia odlišne: sú totiž ťažšie než klasické deky. Ich prítlak a to, ako obopínajú telo dieťaťa, navodzuje pocit bezpečia, určuje hranice tela a pripomína objatie. Tak dokážu zmierniť úzkosť a strach detského pacienta z lekárskych zákrokov, ale aj upokojiť ho po ich skončení. Pozitívne však vplývajú aj na kvalitu spánku a pomáhajú pri polohovaní.

„Mnohé zákroky spôsobujú u detí strach a úzkosť, lebo nad nimi nemajú kontrolu, sú bolestivé, alebo nepríjemné. Preto práca so záťažovou dekou môže tieto pocity eliminovať a pomôcť dieťaťu zvládnuť náročné situácie ľahšie a pokojnejšie,“ doplnila naša liečebná pedagogička.

Takáto terapia tlakom pôsobí na nervový systém človeka, upokojuje telo a mozog reaguje zvýšenou produkciou neurotransmiterov – dopamínu a serotonínu, čo sú hormóny šťastia.

Sme veľmi radi, že sme našli ďalšie spôsoby ako pomôcť detským onkologickým pacientom na ich ceste za zdravím. Považujeme za veľmi dôležité, aby náročnú liečbu zvládli čo najlepšie a prežívali čo najmenej nepríjemných okamihov.

Taktiež ďakujeme spoločnosti BEST ONE, ktorá pokryla naše náklady na kúpu záťažových diek – aj vďaka nim môžeme pomáhať viac.

 

Zdieľajte tento článok

Novinky do Vašej
emailovej schránky

Sledujte nás na sociálnych sieťach
Kontaktujte nás,
zanechajte odkaz alebo spätnú väzbu na naše služby. Opýtajte sa na to, čo vás zaujíma, podeľte sa s nami o vaše skúsenosti.
Kontaktujte nás,
zanechajte odkaz alebo spätnú väzbu na naše služby. Opýtajte sa na to, čo vás zaujíma, podeľte sa s nami o vaše skúsenosti.
Ochrana osobných údajov Nastavenia cookies