
Vďaka zvolenskému canisterapeutovi Miroslavovi Sujovi sa tak detskí pacienti môžu každý pondelok poobede stretnúť s terapeutickými psíkmi, hladkať ich, pritúliť sa k nim a vyskúšať si s nimi rôzne aktivity.
Rodiny sa pritom nemusia o bezpečnosť či zdravie detí hospitalizovaných na oddelení obávať. Práve canisterapia vytvára priestor na bezpečný kontakt so zvieratami. Terapeutické psíky sú špeciálne vycvičené, ich zdravotný stav spĺňa prísne podmienky a sú na kontakt s deťmi pripravené.
Keďže nám záleží na tom, aby sa naši detskí hrdinovia mali čo najlepšie, zariadili sme, aby na Kliniku pediatrickej onkológie a hematológie SZU zavítali dva zlaté retrievery Amir a Teddy. Počas viac než dvoch hodín sa pri nich vystriedalo osem detských pacientov, ktorí sa naučili základné pokyny na usmerňovanie psíkov, mohli sa s nimi poprechádzať, nechať ich aportovať či oddýchnuť si pri nich na podložke. Popri tom sa od Mirka dozvedeli aj množstvo zaujímavostí o výcviku psov, ale aj o ich povahe či pôvode.
„Amir je Francúz a má päť rokov, Teddy je zase osemročný Čech,“ predstavil ich Mirko. „Amir je aktívnejší a využívam ho pri pohybových aktivitách. Teddy je zase pokojnejší a preto ho dávam ležať k pacientom, ktorí ho môžu hladkať. Teddy ich zároveň zohrieva, čo je dôležitá súčasť terapie.“
„Nie všetky psíky musia byť vycvičené aj na fyzioterapiu,“ vysvetlil Mirko. „Amir a Teddy však sú.“
Veľmi sa tešíme, že sme mohli návštevy psíkov vo forme canisterapie na onkologicko-hematologickej klinike opäť naštartovať a spríjemniť tak detským pacientom náročné obdobie hospitalizácie. Mnohí sa už teraz tešia na ďalšie pondelkové stretnutie a my veríme, že stretnutí i šťastných detí bude len pribúdať.
Miroslav Suja sa canisterapii venuje od roku 2007. Je diplomovaným canisterapeutom a členom Canisterapeutického združenia Slovensko. Špeciálnu pedagogiku so zameraním na canisterapiu vyštudoval na Masarykovej univerzite v Brne.
Zdieľajte tento článok